تبلیغات
وبلاگ سنجش از دور و سیستم اطلاعات جغرافیایی دانشگاه تربیت مدرس تهران

وبلاگ سنجش از دور و سیستم اطلاعات جغرافیایی دانشگاه تربیت مدرس تهران
 
قالب وبلاگ
نظر سنجی
به نظر شما پذیرفته شدگان دارای مدرک کارشناسی چه رشته ای در ارشد GIS & RS زمینه های بیشتری برای موفقیت دارند؟؟؟1)شبکه چندمنظوره فیزیکال ژئودزی با تراکم 55 کیلومتر
بطور كلی برای مطالعه میدان ثقل زمین، یكی از مهمترین كمیت‌های قابل اندازه گیری، مقدار ثقل می‌باشد، كه در علوم مهندسی مختلف مرتبط با زمین مخصوصا در ژئودزی و ژئوفیزیك و زمین شناسی نقشی اساسی ایفا می‌كند.در ژئودزی، شبكه‌های ثقل اهمیت بسزائی در بررسی های فیزیكال ژئودزی دارند. به منظور مدلسازی میدان ثقل زمین، محاسبه ژئوئید دقیق بعنوان سطح مبنای ارتفاعی، محاسبه تصحیحات مربوط به اثر میدان ثقل زمین بر ارتفاع‌های خام ترازیابی دقیق، محاسبه زاویه‌های انحراف‌های قائم و انحناهای راستاهای شاقولی، محاسبه دانسیته‌های داخل زمین، ...، نیازمند اطلاعات ثقل سرتاسر دنیا می باشیم. شبكه‌های ثقل از ابعاد جهانی گرفته تا منطقه‌ای و ملی و محلی، چارچوبی برای یك كاسه كردن كلیه اطلاعات ثقل اندازه گیری شده است. این شبكه‌ها همچنین برای تعیین تغییرات زمانی ثقل مورد استفاده قرار می‌گیرند. (ادامه مطلب)

شبکه‌های گراویتی دارای تراکم های مختلف هستند. فاصله ایستگاه ها در شبکه درجه صفر چند صد کیلومتر، در شبکه درجه1 چند ده کیلومتر، در شبکه درجه2 در حدود 20 کیلومتر و در شبکه درجه 3 چند کیلومتر است. شبکه درجه 3 گراویتی که از طریق گراویمتری هوایی انجام می شود و دارای دقت در حد 5/0 میلی گال است و هنگامی که با مشاهدات زمینی به هنگام محاسبات یک کاسه شود این دقت افزایش می‌یابد. در محاسبات مربوط به تعیین ژئوئید دقیق، دقت 10 میکرو گال و در محاسبات مربوط به تعیین ارتفاعات ارتومتریک دقیق، دقت 5/0-1 میلی گال مورد نیاز است.
شبکه درجه یک چند منظوره ایران در سال 1382 طراحی گردید. این شبکه دارای تراکم 55 کیلومتر (45-65 کیلومتر) و برای ایران شامل 700 ایستگاه است که بطور منظم در سطح ایران پراکنده شده‌اند. هدف اول در این شبكه، انجام مشاهدات ثقل می‌باشد كه به صورت شبكه درجه ١ ثقل خواهد بود. هدف دوم، انجام مشاهدات ترازیابی دقیق است و ضمن اینكه برای مشاهدات ثقل مورد نیاز می باشد، یك شبكه ماندگار از ایستگاه‌های ترازیابی دقیق هم بوجود می آید. هدف سوم انجام مشاهدات GPS دقیق است كه برای مشاهدات ثقل لازم است. هدف چهارم، اندازه گیری‌های نجومی است كه برای تعیین امتداد بردار شتاب ثقل استفاده می شود. برای محاسبه امتداد بردار شتاب ثقل، همچنین به موقعیت دقیق GPS نیاز است.

برای احداث ایستگاه‌های شبکه چند منظوره و نیز ایستگاه‌های میانی (ایستگاه‌های بین نزدیکترین BM ترازیابی درجه 1 یا 2 و ایستگاه چندمنظوره) دستورالعمل‌هایی تهیه شده است. بمنظور دسترسی سریع، نقاط مبنای گراویتی بایستی در فرودگاه‌ها و یا در محدوده نزدیک آنها انتخاب شوند. در انتخاب مكان این نقاط باید معیارهای ذیل در نظر گرفته شوند:
• محل ایستگاه در منطقه آرام از نظر لرزش‌های موردی زمینی مانند لرزش‌های ناشی از عوامل مصنوعی نظیر ترافیك بزرگراه‌ها، راه آهن و فعالیت‌های كارخانجات سنگین.
• محل ایستگاه در زمین‌های سفت انتخاب شود. از انتخاب زمین‌های سست نظیر باتلاق‌ها، نیزارها، شن‌زارها یخچال‌ها و نزدیك ریشه درختان اجتناب شود.
• محل ایستگاه دور از نقل و انتقال‌های مصنوعی یا طبیعی توده داخل زمین (از قبیل حفاری‌های مربوط به معادن مختلف نظیر نفت، آهن و موارد دیگر) انتخاب شود.
• محل ایستگاه دور از خطوط انتقال نیرو (فشار قوی) و ایستگاه‌های رادیویی انتخاب شود.
• محل ایستگاه در زمین‌های مسطح انتخاب شود. از نزدیكی به تغییر شیب‌های ناگهانی توپوگرافی و بریدگی‌های زمینی اجتناب شود.
• محل ایستگاه در زمین‌های آبرفتی، مسیل و زمین‌هایی كه در معرض فرسایش شدید قرار دارد انتخاب نشود.
• دستیابی به محل ایستگاه در عملیات بعدی گسترش شبكه مبنا به شبكه‌های دیگر آسان باشد.

در شکل‌های ذیل می‌توان نمایی از نحوه احداث ایستگاه‌ها و یک ایستگاه احداث شده را مشاهده کرد.
 

در شکل‌های ذیل می‌توان نمایی از نحوه احداث ایستگاه‌ها و یک ایستگاه احداث شده را مشاهده کردایستگاه چند منظوره احداث شدهایستگاه چند منظوره در حال احداث

قرائت ثقل خطوط ایستگاههای شبکه چند منظوره ایران توسط ثقل سنج های نسبی انجام میگیرد. سازمان نقشه برداری کشور در حال حاضر 6 دستگاه گراویمتر نسبی در اختیار دارد. سه دستگاه گراویمتر نسبی CG-3M و سه دستگاه گراویمتر نسبی CG-5 هستند. این گراویمترها ساخت کارخانه Scintrex کانادا هستند.گراویمترهای CG-3M و CG-5 

2) طرح اندازه گیری ثقل دقیق و ارتفاع دقیق بر روی قله دماوند و گسترش خط كالیبراسیون ملی ثقل ایران

اندازه گیری ثقل و ارتفاع بر روی قله دماوند حائز اهمیت فراوان است. تعیین كمترین مقدارثقل درایران، گسترش خط كالیبراسیون ملی ثقل، بهبود مدلهای ملی و محلی پیش بینی ثقل، مطالعه وضعیت ایزوستازی مرتفع ترین كوه ایران، بهبود و كنترل مدل عددی دانسیته، ارتقای كیفی ژئوئید، ژئودینامیك ثقل،...، را میتوان در این رابطه ذكرنمود. ازطرف دیگر، دانستن ثقل یك ایستگاه بدون ارتفاع آن ( با دقت یكسان و معادل) كاربرد زیادی نخواهد داشت. درحقیقت تغییرات ثقل به دلایل تغییرات ارتفاع، عرض جغرافیائی و آرایش دانسیته داخل زمین رخ می دهد و از بین این عوامل، عامل ارتفاع بصورت محلی مهمترین عامل در تغییر ثقل است. بنابراین، بدیهی است كه مشاهدات ثقل و ارتفاع بطوردقیق و با هم در بحث مدلسازی میدان ثقل زمین مطرح شود.
ارتفاع دماوند طبق اندازه گیری ها و محاسبات به عمل آمده 5609.2 متر بدست آمد.
 


[ پنجشنبه 19 مرداد 1391 ] [ 04:02 ق.ظ ] [ GIS & RS دانشگاه تربیت مدرس ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
بک لینک طراحی سایت

-_ !News _-